KOMBUCHA

KOMBUCHA

 

Do tego wpisu zbierałam się i zbierałam. Długo trwało, zanim zdecydowałam, że usiądę i zbiorę wszystko to, co wiem na temat KOMBUCHA.

Ale dobrze, zacznijmy od początku.

 

Co to jest ta KOMBUCHA?

To nic innego jak tzw. grzyb herbaciany, na bazie którego przygotowuje się napój. To właśnie od tego ‚grzybka’ powstała całkowita nazwa herbaty, która jest sfermentowana. Ten słynny ‚grzybek’ to nic innego jak kolonia bakterii i drożdży, które powodują, że w naszym napoju powstają dobre dla organizmu bakterie. Codzienne picie kombuchy ma dodatni wpływ na florę bakteryjną Naszych jelit. Niestety, ze względu na zawartość alkoholu ( 0.5%-2% ), kombucha nie powinna być spożywana przez dzieci oraz kobiety w ciąży. Ze względu na ilość cukru, nie zaleca się jej osobom chorym na cukrzycę.

 

Z czego przygotowuje się taki napój?

Ze słodzonej herbaty. To właśnie ona jest głównym składnikiem, zaraz po ‚grzybku’.

Najlepsza herbata, do przygotowania komuchy, to herbata zielona bądź czarna, ekologiczna, bez dodatków- czysta, naturalna, sypana. Drugim ważnym składnikiem jest cukier. Tutaj także najlepiej wybrać taki ekologiczny, nie biały, a brązowy. Trzcinowy lub kokosowy super się do tego nadaje.

Posiadając te dwa składniki, to już połowa sukcesu. I co teraz? Teraz musimy zdobyć starter czyli SCOBY.

 

Czym jest SCOBY?

To ten ‚grzybek’ oraz minimum 100 ml napoju (kombuchy) z poprzedniej fermentacji.

Taki starter możecie kupić w internecie. Podczas zakupu WAŻNE JEST, dowiedzieć się, na jakiej herbacie i na jakim cukrze, był wyhodowany grzybek, który dana osoba sprzedaje. Dzięki kontynuacji kombuchy, na tych samych składnikach, uzyskacie najlepszy efekt.

 

To teraz może troszkę o smaku, tej słynnej herbaty.

Czysta kombucha, po kilku dniach fermentacji, smakuje jak słodka, gazowana herbata. W zależności od czasu jej fermentowania, ta słodycz może przerodzić się w smak octowy. Są tacy, którzy uwielbiają jej mocny octowy smak, a są tacy, którzy wolą słodycz. Jesteśmy różni, i dzięki temu każdy woli coś innego. Ja jestem z tej grupy słodkiej, aczkolwiek delikatnie cierpka, również mi podchodzi. Octowej mówię zdecydowane NIE 🙂

 

Fermentacja

Kombucha fermentuje od tygodnia do czterech. Wpływ na fermentację ma temperatura. Im cieplej tym szybciej, im zimniej tym wolniej. Gdy herbata długo fermentuje, tym z dnia na dzień robi się ona bardziej octowa i mniej słodka. W cieplejszych miesiącach, posmak octowy będzie szybciej wyczuwalny, zwykle między 7 a 9 dniem.

W pierwszym etapie fermentacji, rodzi się zawsze nowy ‚grzybek’ Baby Scoby, o ile wszystko zostało prawidłowo przygotowane. Gdy przerwiemy pierwszy etap, możemy kolejno pozostawić kombuchę w butelkach na blacie, co pomoże pozyskać bąbelki. Drugą opcją jest przygotowanie herbaty owocowej/smakowej, te etapy są już bez grzybka. O tym wszystkim przeczytacie niżej 🙂

 

Przygotowanie

Kombuchę przygotowuje się, w szklanych lub plastikowych słoikach/naczyniach, przykrytych ściereczką, gazą lub filtrem do parzenia kawy i zaciśniętych gumką recepturką. Dzięki użyciu gumki, unikniemy dostania się do środka naczynia kurzu lub much/muszek, które bardzo lubią zapach kombuchy 🙂

Podczas fermentacji, zawsze stawia się ją w zaciemnionym miejscu, z dala od słońca (można dodatkowo nakryć). Najlepiej takie naczynie umieszczać w miejscu, w którym wiecie, że słoik będzie stał bez ruchu, gdyż ruch nie jest wskazany podczas pierwszych dni fermentacji. Ja zawsze stawiam słoik na kuchennych szafkach, wysoko u góry, przykrywając ciemnym fartuchem, gdyż na blacie kuchennym ZAWSZE ktoś może ją trącić/poruszyć.

 

Higiena

To BARDZO WAŻNA sprawa! Czyste ręce lub jednorazowe rękawiczki, są bardzo bardzo ważne i przydatne. Higiena zapobiega tworzeniu się wrogich bakterii, które w ostateczności prowadzą do powstania pleśni w herbacie.

 

WAŻNE!

1.) Tak jak higiena, podczas przygotowania kombuchy, WAŻNE jest, by nie używać ŻADNYCH METALOWYCH PRZEDMIOTÓW. Metal wywołuje niepożądaną reakcję z grzybkiem. Kwasy, które powstają w kombuchy powodują rozpuszczanie się metalu w tym napoju. Dlatego warto, na samym poczatku, zaopatrzyć się w plastikowe przedmioty, takie jak sitko do przecedzania czy plastikowe sztućce oraz słomki do napojów. Podczas zakupy osprzętu, kup kilka szczelnie zamykanych butelek. Osobiście polecam tego typu.

2.) ZAWSZE po zaparzeniu, herbatę studzimy do minimum 27 stopni. Wyższa temperatura, podczas dodawania SCOBY, zabija go, a Wasza herbata nie jest już taką herbatą, jakiej oczekujecie. Często poprzez wysoką temperaturę, może nie narodzić się nowy grzybek. Możecie to zaobserwować chociażby wtedy, gdy po 5 dniach, na dnie naczynia, zobaczycie ogromne ilości cukru, który nie został zjedzony, przez BABY SCOBY.

 

Przechowywanie i używanie grzybka

Powiadają, że grzybka powinno się wyrzucać co piątą fermentację. Są też tacy, którzy całkowicie temu zaprzeczają. Ja trzymam się zasady, że wymieniam herbatę jak i słoik, w którym trzymam swoje grzybki. Co 4-6 tygodni wlewam do słoika nowo przygotowaną zimną, słodką herbatę, dodaję 1/3 starej zalewy i umieszczam w niej swoje grzybki. Dzięki temu Scoby się odżywia i zachowuje wszystkie właściwości. W taki sposób grzybka można przechowywać nawet 6 miesięcy (tzw. scoby hotel). Znajdą się również tacy, którzy uważają, że ta czynność pozwala przechowywać swojego Scoby do 36 miesięcy. I bądź tu mądry. Ale ale… grzybka można dzielić. Czasem powstaje większy, czasem mniejszy, a innym razem gruby. Te które są duże, grube możecie podzielić na mniejsze, rozdać znajomym wraz ze starterem lub wykorzystać do produkcji swojej kombuchy. Możecie również wyrzucić wszystkie te, które wiecie, że nie będą Wam potrzebne.

Gotową kombuchę, dobrze jest przechowywać w butelkach ze szczelnym korkiem, w lodówce. Najlepszy smak herbaty, w lodówce, utrzymuje się do tygodnia. Później zaczyna robić się ona bardziej octowa. Wszystko zależy od tego, jak często odkręcacie/otwieracie butelkę. Jeżeli butelka w ogóle nie była otwierana, smaczną kombuchę wypijecie nawet po 3 tygodniach. Dzięki przechowywaniu kombuchy w lodówce, pobudzamy ją do działania i wytwarzają się w niej jeszcze silniejsze bąbelki, jak po pierwszych dniach i etapach fermentacji. Nie zdziwcie się, gdy któregoś dnia kombucha będzie smakować jak Fanta, ale zdecydowanie lepsza Fanta 🙂

 

Dawkowanie

Jeżeli macie delikatne żołądki UWAŻAJCIE z dawkowaniem kombuchy na samym początku. Proponuję rozpocząć od 50 ml dziennie, obserwując co mówi Wasz organizm. Jeżeli Wasz organizm uwielbia kiszonki, nie powinniście mieć żadnych większych problemów, wtedy dawkowanie można rozpocząć od ok 100-150 ml dziennie. Zalecana dzienna dawka to 500 ml.

Kiedy pić ? Rano na czczo lub w ciągu dnia, przed lub po posiłkach. Wszystko zależy od Was sammych. Dodam, raz jeszcze, że na początku lepiej ją dawkować wtedy, gdy wiecie, że już się nie ruszacie z domu 😀

Mam nadzieję, że po tym wstępie, jesteście gotowi, aby przygotować 1 litr swojej własnej, i zarazem PIERWSZEJ KOMBUCHY!

DO DZIEŁA, zaczynamy !

 

Składniki:

 • 80 gram cukru
 • 8 gram herbaty
 • 1 l wody
 • 100 ml kombuchy (starter)
 • 1 scoby- grzybek

 

*jeżeli po pierwszym razie uznasz, że Twoja herbata jest za słodka, zmniejsz ilość cukru do 60 gram

*przy sypanej herbacie proponuję użyć filtr do kawy, dzięki czemu unikniesz przecedzania herbaty przez sitko

 

Dodatkowo:

 • waga kuchenna
 • szklane lub plastikowe naczynie
 • gaza, ściereczka lub filtr do kawy oraz gumka recepturka
 • łyżka (PAMIĘTAJ NIE Z METALU)
 • sitko (PAMIĘTAJ NIE Z METALU)
 • czyste ręce lub rękawiczki 🙂

 

Przygotowanie:

1.) W garnku umieść wodę. Zagotuj. Dodaj cukier, mieszając rozpuść go. Do gorącej wody z cukrem  dodaj herbatę, i zaparz ją przez około 10-15 minut.

Kolejno, jeżeli herbata była parzona przy użyciu filtra do kawy, wyciśnij ją tak, aby nie uszkodzić filtra. Dzięki temu unikniesz przecedzania całości. Jeżeli nie posiadałeś filtra, przecedz herbatę, na koniec wyciśnij napar z liści.  Następnie umieść herbatę w naczyniu, w którym będziesz fermentować kombuchę. Wystudź, aż jej temperatura osiągnie 27 stopni lub mniej.

2.) Dodaj grzybek oraz 100 ml kombuchy z poprzedniej fermentacji.

3.) Przykryj naczynie gazą i zaciśnij gumką. Odstaw w ciemne miejsce.

4.) Teraz rozpoczyna się fermentacja. Pozostaw swoją herbatę na conajmniej 5-7 dni. Pamietaj aby jej nie ruszać.

Po 5-7 dniach, na górze Twojego naczynia, powinien narodzić się nowy grzybek, tzw. Baby Scoby. Teraz możesz sprawdzić smak swojej kombuchy. Jak ? Wystarczy, że za pomocą słomki (pamiętaj nie metalowej) skosztujesz ją. Zdejmij przykrycie z naczynia, i delikatnie wsuń słomkę do środka, poniżej grzybka. Jeżeli uważasz, ze smak Cię zadowala, czas na przerwanie fermentacji. Jeżeli herbata jest za słodka, pozostaw ja na kolejne dni, pamiętając o próbowaniu dzień po dniu. Przerwij wtedy, gdy uznasz, że Twoja kombucha ma taki smak, jaki chciałeś/chciałaś uzyskać.

 

KOMBUCHA GOTOWA.

1.) Przygotuj naczynie na grzybki.

2.) W kuchennym zlewie odkręć zimną wodę.

3.) Umyj ręce, lub załóż jednorazowe rękawiczki.

4.) Wyjmij nowego grzybka, opłucz w zimnej wodzie i umieść w przygotowanym wcześniej naczyniu. Ponownie postępuj z grzybkiem nr 2.

5.) Odlej minimum 200 ml płynu (na każdego grzybka przypada 100 ml, można odlać więcej), w zależności od tego, ile chcesz na nowo nastawić, i umieść płyn w tym samym naczyniu, w którym znajdują się Twoje grzybki.

Jeżeli chcesz pić taką bezsmakową kombuchę, koniecznie ją przelej przez sitko. Dzięki tej czynności, pozbędziesz się resztek pływających w herbacie, które utworzyły się podczas fermentacji, tzw. glutki i farfocle 🙂 Następnie umieść w szczelnie zamykanej butelce i schowaj do lodówki lub pozostaw na blacie, w butelce na 1-3 dni. Pozostawienie kombuchy na blacie pobudzi ja do dalszego działania, jakim jest naturalny proces tworzenia się bąbelków. Gdy minie ten czas, umieść butelkę w lodówce.

 

Możesz także nastawić sobie kombuche smakową. Jak to zrobić ? Bardzo łatwo :

1.) Dodaj do naczynia z kombuchą 200-300 gram owoców (świeżych lub mrożonych).  Przykryj w taki sam sposób jak pierwszego dnia, i odstaw (tym razem może to być na blacie) na kolejne 2-3 dni. Po tym czasie, przelej kombuchę przez sitko i umieść w szczelnie zamykanych butelkach w lodówce. SMACZNEGO 🙂

Tutaj jeszcze dodam, że w czasie przechowywania kombuchy w lodowce, w butelkach wytwarzają się wspomniane już wyżej farfocle. Nic się nie martwcie, to znak, że Wasza kombucha jest bogata we wszystkie dobre bakterie. Wstrząśnij butelką, zachowując później ostrożność przy otwieraniu, może wybuchnąć i pij bez obaw. Jeżeli się tego brzydzisz, przecedź herbatę przez sitko i ponownie wlej do butelki. Pamiętaj, że takie pływające gluty, będą pojawiać się cały czas, to jest naturalne!

Druga Ważna kwestia- gdy przygotowujesz smakową kombuchę nie obawiaj się, gdy po 2-3 dniach, zauważysz biała pianę między owocami lub coś w formie błony, przypominającej po części grzybka 🙂 to naturalny proces fermentacji.

 

*nie zawsze pozyska się gazowaną kombuchę, dlatego nic się nie przejmuj, gdy Twoja będzie bez bąbelków

*aby uzyskać mocno gazowaną, owocową kombuchę, użyj truskawek. To one są najlepszymi owocami do fermentowania.

*chcesz przygotować jagodową kombuchę, koniecznie zredukuj ilość cukru, gdyż jagody są dość słodkie

*ilość owoców musz dopasować sobie indywidualnie, pod swój smak. Przepis z którego nauczyłam się robić kombuchę podaje 1 szklanka owoców na 1 litr, choć ja zupełnie się tego nie trzymam i robię na oko 🙂

 

PODSUMOWUJĄC

Zawsze! pamiętaj o higienie oraz o nie używaniu metalowych przedmiotów.

Kombucha:

*Gotujemy wodę. Rozpuszczam w niej cukier.Parzymy herbatę.

*Studzimy do 27 stopni.

*Dodajemy grzybka i starter z poprzedniej fermentacji.

*Odstawiamy słój na minimum 5-7 dni (w zależności od Naszego smaku oraz temperatury pomieszczenia).

*Zatrzymujemy fermentację- wyjmujemy grzybka i odlewamy starter na następną fermentację.

*Przelewamy do butelek, zostawiamy na blacie na 1-3 dni, lub od razu spożywamy, pamiętając o przechowywaniu w lodówce!

*Gdy przerwiesz fermentację, możesz także przygotować smakową kombuchę. Wystarczy zalać nią mrożone, ulubione owoce, zostawić na blacie, na 2-3 dni. Przelej przez sitko i rozlej do butelek!

 

GOTOWE! 🙂 NIE POZOSTAJE NIC INNEGO TYLKO DELEKTOWAĆ SIĘ WŁASNEJ ROBOTY HERBATĄ KOMBUCHA

 

Jeżeli pojawi się biegunka, ból brzucha, głowy złe samopoczucie- PRZERWIJ spożywanie kombuchy, po około 3 dniach wszystko powinno ustąpić, to reakcja Twojego organizmu na nowe bakterie, których nie ma w naszych jelitach, a które są dla Nas dobre. Zrób sobie przerwę i zacznij picie kombuchy na nowo, tym razem nie powinno nic się przydarzyć

*truskawki najlepiej fermentują, dzięki temu uzyskasz duuużo bąbelków
*jagody są słodkie, zredukuj ilość cukru, gdy wiesz, że chcesz przygotować kombuchę o takim smaku
*Twoją pierwszą kombuchę polecam całkowicie zostawić jako płyn do przygotowywania nowych fermentacji
*pierwsza kombucha to nie to samo co druga, trzecia …

 

I TO BY BYŁO NA TYLE, CHOĆ POWIEM WAM, ŻE MAM WRAŻENIE, ŻE ZAPOMNIAŁAM O CZYMŚ WSPOMNIEĆ 😀

 

Mam nadzieję, że tym wpisem rozwiałam TWOJE wątpliwości, i zdecydujesz się przygotować swoją KOMBUCHA! W razie pytań jestem tu, dla Ciebie 🙂 Pytaj śmiało, bo na temat tej herbaty mogłabym opowiadać i opowiadać. Masz instagram ? Na tej aplikacji ZAWSZE mnie złapiesz.

 

POWODZENIA!

KONIECZNIE DAJ ZNAĆ, CZY KOMBUCHA CI SIĘ UDAŁA ORAZ JAK OCENIASZ JEJ SMAK 🙂

Hilsen fra Oslo,

A.

 

*możesz przygotować kombuchę smakową w różnych wariantach: imbirowa, cytrynowa, z mięta, ulubione owoce, czy nawet z dodatkiem całego pieprzu ! Tu wszystko zależy od Naszej wyobraźni

 

 6 thoughts on “KOMBUCHA”

  • Czesc!
   Spokojnie 3 tygodnie a nawet dluzej. Wszystko zalezy od jej smaku i tego jak czesto byla otwierana. Moja stoi w lodowce 3 tygodnie a nawet dluzej 🙂

   • Czyli jaka jest zależność? trzeba ją otwierać codziennie jak stoi w lodówce aby pozbyć się nadmiaru bąbelków i wtedy można ją trzymać najdłużej? czy w ogóle jest jakaś opcja trzymania kombuchy w lodówce bez potrzeby otwierania butelek? (np tak jak te kombuche sprzedawane w sklepach? Jestem w trakcie pierwszej swojej w życiu kombuchy i jeszcze tyle rzeczy przede mną! Pozdrawiam serdecznie!

    • Im czesciej bedzie otwierana, tym szyciej straci moc babelkow. Im dluzej bedzie zamknieta, tym wiecej babelkow uzyska a smak bedzie mega. Zupelnie jak ze sklepu. Zamknieta jest ,swieza, . Otwierana traci. Mam nadzieje, ze pomoglam 🙂

 • Hej, dzięki za świetne wskazówki! A co jeśli będę chciała przerwac robienie kombuchy na jakiś czas? Czy można jakoś przechowac grzybka? Boję się że jeśli przerwę to będzie nadawał się do wyrzucenia i trzeba będzie zacząć od nowa.

  • Czesc Aga!
   Jak wspomnialam we wpisie, grzybka mozna przechowywac do 6 miesiecy. Sa tacy, ktorzy twierdza, ze nawet 36 miesiecy, jesli bedziemy pamietac o dolewaniu nowej herbaty. Znam takze osoby, ktore przechowuja grzybka w zalewie w lodowce. Jestem nauczona, ze takie przechowywanie oslabia scooby, a herbata, ktora chcemy wybrodukowac nie posiada juz takich wlasciwosci, gdy grzybek byl trzymany w temperaturze pokojowej. Dodatkowo ciezej uzyskac babelki, gdy grzybek czeka na produkcje kombucha. Jednym slowem slabnie i nie nadaje sie do niczego. Zerknij sobie do – przechowywanie i uzywanie grzybka, tam masz napisane co ile zmieniac herbate, by scooby przetrwal do nastepnej produkcji 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *