Cieknące szczęście!

Ice cream drip cake…
Ten tort, zupełnie jak unicorn, jest mega popularny w sieci. Nic dziwnego, gdyż wygląda zjawiskowo. I od samego patrzenia, człowiek zaczyna mieć taki ślinotok, że najlepiej by się rzucił na to ciacho, i pożarł je jeszcze szybciej, jak ustawa przewiduje! 🙂
Ciasto super! Smaczne, robi wrażenie, ale… No właśnie jest jedno ale. Jakie ?! Przychodzi Wam coś do głowy? Nie bardzo? To już Wam piszę… Otóż…
Wszystko ładnie, pięknie ale pokroić tak wysokie ciasto, jest lada wyzwaniem. Nie łatwo się kroi tak wysokie torty. Mówię całkiem serio. Można by stworzyć niższe ciasto, lecz efekt nie byłby taki sam. Wysokość ma znaczenie. Oj ma! Dobra, dość tego. Pora przedstawić składniki, i bierzemy się do roboty! 🙂
BISZKOPT ( forma 16 cm) :
- 3 jaja
- 105 gram cukru
- 75 gram mąki pszennej
- 30 gram mąki ziemniaczanej
- szczypta soli
*ilość składników razy dwa, piekłam w dwóch formach, by uzyskać pożądana wysokość i móc przekroić biszkopt na 5-6 blatów
WYKONANIE :
Z podanych składników upiec biszkopt tak, jak w przepisie na biszkopt rzucany.
NADZIENIE :
Tutaj pojawiają się schody, gdyż nie mam pojęcia jakie były ilości… zwykle piekę na oko, gdyż wypracowałam sobie ilości sama, do poszczególnych ciast, w zależności od wielkości wiem, ile czego mam użyć. I tak w tym przepisie wykorzystałam około :
- 2 opakowania mrożonych owoców
- 500 gram mascarpone
- 550 gram śmietany kremówki 36 %
- 6-8 łyżek cukru pudru
- 6 łyżek cukru
- cytryna
- 3 łyżeczki mąki ziemniaczanej
CO JAK I Z CZYM :
Śmietanę ubiłam z cukrem pudrem i mascarpone na puszysty krem. Z mrożonych owoców wykonałam kisiel czyli… zagotowałam owoce, dodałam cukier, sok z cytryny oraz mąkę ziemniaczaną, rozpuszczoną wcześniej w niewielkiej ilości wody.
DEKOROWANIE Z ZEWNĄTRZ :
1.) Drip z białej czekolady, w proporcji około 2:1 czyli 160 gram czekolady białej, 80 gram śmietanki oraz barwnik. Wykonanie macie opisane tutaj.
2.) Ganache z białej czekolady, proporcja również około 2:1, tym razem 210 gram czekolady i 100 gram śmietanki.
Jak wykonać ganache ? Zupełnie tak, jak polewę drip czyli :
Zalewamy czekoladę gorącą śmietanką. Mieszamy do rozpuszczenia i gotowe. Taki ganache można podgrzewać, gdy nie będzie miał takiej konsystencji, jaka jest nam potrzebna. Ale tutaj ostrzegam! Ganache z białej czekolady jest bardzo, ale to bardzo trudnym tematem. Osobiście pracowałam na nim dwa razy, i do tej pory nie podjęłam się go wykonać ponownie. Jeżeli nie mieliście do czynienia z takim czymś, polecam poćwiczyć zanim zdecydujecie się wykonać tort z jego użyciem, w dodatku jeżeli tort będzie robiony na jakaś specjalną okazję. To taka moja złota rada. Przy ganache z czekolady gorzkiej już takiego czegoś nie ma, gdyż ciemna czekolada jest wspaniała i super się z nią pracuje.
Aby wykonać loda na naszym cieście POTRZEBNE SĄ :
- resztki ciasta, do których dodajemy odrobinę masła (to spowoduje, że uda nam się zlepić z resztek kulkę)
- wafelek lodowy czyli tzw. rożek
- wykałaczki 3-4 sztuki
Gdy już macie wszystko… biszkopty i masy, to oznacza, że najwyższa pora podjąć wyzwanie i dekorować wasz tort. W jaki sposób? A W TAKI :
1.) Gotowe biszkopty kroimy na 2-3, w zależności jak pięknie wam wyrosły. Następnie na podkładzie, bądź paterze umieszczamy odrobine kremu, na niego pierwszy blat ciasta, skrapiamy czym macie ochotę, wódką, sokiem, wodą z cytryna itd. Następnie wykładamy masę z mascarpone lub kisiel. I tak do ostatniego blatu. Pamiętajcie by pierwszym dolnym i ostatnim górnym, były blaty od spodów, tych dwóch biszkoptów. Dzięki temu, tort będzie równy. Na koniec smarujemy całość (dookoła) kremem, nadmiar ściągamy nożem lub szpachlą i Chłodzimy.
2.) W czasie gdy chodzicie ciasto, jest czas by wykonać ganache. Proporcje podałam, ale może być tak, że będzie za gęste lub za rzadkie. Musicie sami określić czy konsystencja jest prawidłowa. Jak to zrobić?! W momencie smarowania chłodnego ciasta, zauważycie czy ganache szybko zastyga, czy nie. Jeżeli będzie za gęste, będzie kleić się do tortu, powodując jego odrywanie, przy każdym waszym ruchu. Wtedy dobrze jest dodać śmietanki i podgrzać, lub zagotować śmietankę i zalać wcześniejszy ganache. PAMIĘTAJCIE aby po każdym obłożeniu, nadmiar ganache wyrównać nożem lub szpachlą. To powoduje, że ciasto jest gładkie wokoło. Również po każdym obłożeniu, WAŻNE jest, by chłodzić po 10-15 min. Czekolada zastyga i super się wtedy nakłada kolejną warstwę. Gdy uznacie, że tort wyglada już super, i nie potrzeba mu kolejnej warstwy ganache, wstawiamy go do lodówki, najlepiej na cała noc.
3.) Kolejnego dnia lub wieczorem ( jeżeli tort był przekładany rano) robicie drip. Śmietankę podgrzewamy z barwnikiem/barwnikami i zalewamy nią połamaną czekoladę. Mieszamy do rozpuszczenia (całkowitego) czekolady. Odkładamy na chwilę, by nasza polewa nabrała letniej temperatury. Gdy takową już ma, niedużą ilość tej polewy odkładamy, posłuży nam ona przy tworzeniu loda 🙂 Wyjmujemy tort z lodówki, i zaczynamy wylewać (powoli) polewę. Gdy cała polewa jest już na torcie, chłodzimy go.
4.) W czasie ponownego chłodzenia ciasta, zabieramy się za naszą dekorację, loda. Resztki ciasta mieszamy z masłem i formujemy kulę. Wafelek zamaczamy w odłożonej polewie (można ją podgrzać, gdy ma gęstą konsystencję) i dociskamy go do naszej kuli z ciasta. Gdy wafelek zlepi się z imitacją gałki loda, oznacza to, że praktycznie mamy skończone ciasto.
5.) Wyjmujemy tort z lodówki. Na środku wbijamy patyczki/wykałaczki i pod lekkim kątem, umieszczamy na nich naszego loda. Na koniec oblewamy kulę polewą, i posypujemy wszelakiego rodzaju posypkami.
I GOTOWE !
TRZYMAM KCIUKI ZA WAS! I CZEKAM NA ZDJĘCIE, TWOJEGO ICE CREAM DRIP CAKE! 🙂
Bez odbioru,
A.
*doskonale wiem, że wykonanie tego ciasta zajmuje duuuużo czasu, tak już jest, gdy tort ma być inny
* przy składaniu polecam użyć obręcz od formy, dzięki temu wszystkie blaty będą równo złożone
* dekorację z loda, można wykonać zanim oblejecie cały tort polewą drip, wtedy wbijacie patyczki, formujecie kulę, przyklejacie do niej wafelek i układacie na środku, czy boku ciasta, gdy lód jest już na cieście rozpoczynacie oblewanie polewą, zaczynając od gałki loda, pamiętając by robić to bardzo powoli
*jeżeli opis mój, nie trzyma się dla Was kupy, i nic a nic Wam nie wyjaśnia co do kwestii polewy drip, ganache i tworzenia loda, polecam Wam zaczerpnąć wiedzy na YouTube , tam jest mnóstwo filmików instruktażowych, które na bank Wam pomogą !