Brioche z dynią
Sezon na dynię trwa!
Zaprosiliście już to warzywo do domu?
To ten czas w roku, gdy możemy cieszyć się pysznymi zupami czy ciastami z dyni. O poranku królują dyniowe owsianki, a kawiarnie pachną pumpkin spice latte.
Brioche
Po naszemu Brioszka – czyli słynne francuskie pieczywo drożdżowe, które jest słodkie i ma niesamowity kolor, dzięki sporej ilości masła – prawdziwego masła! Jest zaliczana do wypieków śniadaniowych jednak serwowana jest przez cały dzień. Przerwa na herbatę, gorącą czekoladę czy filiżankę kawy tylko w towarzystwie brioche. Nawet na tostach wykonanych z brioche serwuje się foie gras ( pasztet z wątróbek gęsich i kaczych ).
Brioche dla bogatych i ubogich
Czy wiesz, że przed Rewolucją francuską wypiekano to pieczywo w dwóch wersjach? Co je różniło? Ilość masła w pieczywie. Wersja dla ubogich zawierała 20-25% masła. Wersja druga, dla bogatych zawierała 70% masła lub więcej.
Najstarszy zachowany przepis pochodzi z 1742 roku.
Próbowaliście wersji brioche z dynią? Serdecznie polecam każdemu!
Łapcie przepis!
Składniki :
- 15 g drożdży
- 380-400 g mąki
- 80 g cukru
- 2 jajka (rozmiar L)
- 100 ml mleka
- szczypta soli
- 150 g masła (miękkie, temp.pokojowa)
- 85-100 g puree z dyni
Zacznij od przygotowania puree z dyni – najlepiej dzień wcześniej.
Puree z dyni :
Pokrój dynię np.hokkaido na mniejsze kawałki i usuń z niej pestki. Następnie blachę do pieczenia wyłóż papierem. Ułóż na niej dynię, polej olejem i upiecz.
200 stopni (może być termoobieg). Czas pieczenia ok. 30 minut.
Wystudź, zmiksuj i gotowe!
*pamiętaj, że dynię hokkaido możesz zmiksować razem ze skórka. Skórka jest jadalna dlatego nie ma konieczności, by obierać warzywo.
Przygotowanie ciasta – etap I :
1.) Mąkę (385 g), cukier, jajka, drożdże, mleko i szczyptę soli – umieść w misie miksera. Zacznij wyrabiać ciasto na niskich obrotach przez ok. 10 minut. Nie przerywając – dodaj masło kawałek po kawałku. Gdy dodasz całe masło, wyrabiaj ciasto 5 minut. Na koniec dodaj puree z dyni i wyrabiaj kolejne 5-8 minut. Jeśli ciasto się klei dodaj pozostałe 15 g mąki. Gotowe ciasto przykryj ściereczką i umieść w lodówce na całą noc.
*ciasto można również umieścić w ciepłym miejscu, a po około 1.5h będzie już wyrośnięte i gotowe do formowania.
*pamiętaj o odgazowaniu ciasta!
Przygotowanie ciasta – etap II :
1.) Wyrośnięte ciasto wyjmij z lodówki i zostaw na blacie na ok. 30 min, by się ociepliło. Kolejno odgazuj je – wbij w środek dłoń, by bąbelki się uwolniły, następnie za pomocą miksera wyrób ciasto przez 1.5 minuty. Odgazowanie ciasto przełóż na blat posypany lekko mąką, podziel je na równe części i uformuj bułeczki. Gotowe bułeczki układaj w podłużnej formie wyłożonej papierem- pamiętaj o zachowaniu odstępu. Bułeczki można również rozwałkować, zwinąć i ułożyć w keksówce wyłożonej papierem. Formę z brioche przykryj ściereczką i odstaw do wyrośnięcia w ciepłe miejsce – ok. 35 minut.
Rozgrzej piekarnik do 175 stopni – termoobieg.
Brioche posmaruj jajkiem wymieszanym z mlekiem. Wstaw foremkę do piekarnika i piecz około 20 minut. Gotową brioche wyjmij z piekarnika. Wystudź i zajadaj ze smakiem.
*pamiętaj każdy piekarnik jest inny!
SMACZNEGO 🙂
A.
*z tego przepisu możesz zarówno formować brioche w kształcie bułeczek jak i dużego ciasta. Pamiętaj, ze czas pieczenia brioche w kształcie ciasta/chlebka będzie nieco dłuższy (ok. 35-45 minut).
*podany przepis z pominięciem puree z dyni jest przepisem podstawowym, na którym bazuję tworząc rożnego rodzaju brioche. Nie bój się eksperymentować!
*do środka brioche możesz dodać np borówki, albo jabłka. Puree z dyni nie będzie potrzebne.
*możesz rozwałkować gotowe ciasto, posmarować masłem i cynamonem, zwinąć, naciąć i zapleść warkocz.